Mathematics
Mathematics, 28.06.2019 00:30, BreBreDoeCCx

Gina can buy a 5-pound bag of apples that cost $4.50, or she can buy them by the pound for $0.85 or pound. which of these best explains the least expensive way for gino buy 5 pounds of apples? a. gina should buy the bag of apples for $4.50 because the unit price per pound is less than the by-the-pound price b. gina should buy the bag of apples for $4.50 because the unit price per pound is greater than the by-the-pound-price c. gina should buy apples by the pound because the unit price per pound for the bag of apples is less than the by-the-pound-price d. gina should buy apples by the pound because the unit price per pound for the bag of apples is greater than the by-the-pound price

answer
Answers: 1
Get

Other questions on the subject: Mathematics

image
Mathematics, 27.06.2019 01:00, door9817
Agrocery store sells apples by the pound which statement below could be a description of the point (1, 7) from this situation? a) it costs $1 for 7 apples b) it costs $7 for every pound of apples. c) it costs $7 for 1 apple. d) it cost $1 for every 7 pound of apples.
Answers: 2
image
Mathematics, 05.07.2019 11:00, levicorey846
Manuel bought 9 pounds of apples. he has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. how much did the apples cost per​ pound?
Answers: 1
image
Mathematics, 03.08.2019 06:30, hannahmxx2
Manuel bought 9 pounds of apples. he has eaten 3/4 of a pound so far and has $15 worth of apples left. write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. how much did the apples cost per pound?
Answers: 1
image
Mathematics, 24.09.2019 23:50, laylay120
Agrocery store sells three different quantities of sugar. a 1-pound bag costs $1.05, a 2-pound bag costs $2.04, and a 3-pound bag costs $2.73. enter the unit cost in price per pound for each. complete the description about how the unit cost changes as the quantity of sugar increases. the unit costs are $ pound for the 1-pound bag, $ pound for the 2-pound bag, and $ pound for the 3-pound bag.
Answers: 1
Do you know the correct answer?
Gina can buy a 5-pound bag of apples that cost $4.50, or she can buy them by the pound for $0.85 or...

Questions in other subjects:

Konu
Mathematics, 26.08.2019 05:30
Konu
Mathematics, 26.08.2019 05:30
Total solved problems on the site: 14366944